Најчешћи проблеми и како их избећи:
Провера подобности ваше документације за упис у катастар: Ако се ваша документација не слажу са подацима из базе катастра (еКатастар) посредници могу покушати да вас убеде да је једини начин да се упишете у катастар уолико платите додатне трошкове како биите се уписали мимо процедуре. Увек двоструко проверите информације и максимално се ослоните на дигиталне сервисе. ГеоСрбија и еКатастар вам омогућавају да сами упоредите стање ваше документације са стањем у катастру. Такође, за све консултације користите искључиво лица која су овлашћена за пружање правне помоћи и консултантских услуга. Свако ко вам нуди услуге, а позива се на познанства и моћ, уместо на експертско знање и савремене методе пословања, уводи вас у коруптивни систем и све проблеме који из тога проистичу.
Правни ланац – континуитет: Недостатак непрекинутог низа основа стицања (правног континуитета) је чест разлог за одбијање захтева. То је ситуација када од лица уписаног у катастар па до оног последњег у низу, које жели упис, постоји више преноса, а нека од тих исправа о преносу недостаје или је нема у оригиналу. Коруптивни посредници могу искористити ову ситуацију како би тражили новац за наводно „олакшавање“ процеса. Инсистирајте на правним саветима само од лиценцираних и верификованих стручњака. Уколико потрага за недостајућим документом не пружи резултате, некада је једина опција судски поступак. Он може одузети одређено време и новац али сте бар сигурни у законитост и успех у поступку. С друге стране, ако у таквој ситуацији прихватите предлог да се проблем реши у катастру за две недеље уместо у суду за две године, највероватнији сценарио који вас чека је да ћете за две године бити без пара (због плаћања коруптивним посредницима), без исправе коју сте у међувремену могли да издејствујете пред судом, и наравно, без уписа у катастар.
Сагласност у случају парцелације: Ако вам је речено да постоји начин да се комшијина сагласност „прескочи“ тако што ће се платити посреднику, будите опрезни. Осим кривичних дела везаних за корупцију, можете се наћи и у ланцу фалсификовања.
Како се заштитити:
Користите проверене информације – увек се ослањајте на информације директно из катастра као и званичних канала комуникације РГЗ-а који укључују сајт и друштвене мреже.
Обратите се професионалним корисницима – за правне савете користите услуге професионалних корисника. Списак професионалних корисника се налази на сајту РГЗ-а, где можете пронаћи и упутства за разне ситуације у поступку уписа у катастар.
Пријавите сумњиве активности – ако сумњате на корупцију или изнуду, пријавите то надлежним органима и на мејл адресу prijavikorupciju@rgz.gov.rs.
Ваша пријава може помоћи у борби против корупције и заштити других грађана.