On je istakao da okupljanje više od 500 stručnjaka svedoči o značaju geodezije u savremenom društvu, a da razmenom iskustava i usvajanjem novih tehnologija, otvaramo vrata za dalji razvoj geodetske profesije, koja igra ključnu ulogu u postizanju globalnih ciljeva održivog razvoja.
"Ovaj veliki odziv predstavlja ne samo interesovanje, već i posvećenost Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Srpske jačanju veza i saradnje u oblasti geodezije i katastra. Saradnja između Republičkog geodetskog zavoda Srbije i Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Srpske datira još od ranije, ali je u poslednje vreme dobila nove dimenzije." – izjavio je direktor RUGIPP-a, mr Dragan Stanković.
Prvi sabor geodeta Srbije i Srpske, od velikog nacionalnog i regionalnog značaja, pružio je platformu za razmenu iskustava, ideja i inovacija između vodećih geodetskih institucija iz Srbije i Republike Srpske, kao i predstavnika međunarodnih organizacija.
Tokom trodnevnog sabora, učesnici su imali priliku da diskutuju o temama: katastar 21. veka, masovna procena vrednosti nepokretnosti, uloga geodezije u postizanju ciljeva održivog razvoja i nove tehnologije u geodeziji. Eminentni gosti iz međunarodnih i domaćih geodetskih organizacija predstavili su najbolje prakse stvarajući platformu za razmenu iskustava, ideja i inovacije.
Na kraju sabora usvojena je zajednička Deklaracija učesnika Prvog sabora geodeta Srbije i Srpske kojom se jasnije definiše promovisanje održivog razvoja i podrška globalnim ciljevima, digitalizacija kao ključna strategija za budućnost, integracija geoprostornih podataka i stvaranje interoperabilnih sistema, jačanje saradnje i profesionalnih veza između Srbije i Srpske, podsticanje inovacija i primena novih tehnologija i jačanje nezavisnosti struke i profesionalne etike.
Na saboru je prepoznata hitna potreba za temeljnim institucionalnim i orgnizacionim jačanjem geodetskih institucija kako bi obezbedili njihovu efikasnost, nezavisnost, održivost i sposobnost da odgovore na kompleksne zahteve savremenog društva. Takođe, neophodno je zalaganje za njihovo pozicioniranje na najvišem strateškom nivou vlasti kako bi osigurali potpunu autonomiju i profesionalnu nezavisnost, što će omogućiti geodetskim institucijama da efikasno sarađuju sa svim sektorima u društvu, da imaju direktan uticaj na kreiranje politika i strategija iz ove oblasti, te da na najefikasniji način ispune svoj mandat u službi građana i države.
Osim toga, pozvane su sve geodete, inženjeri, istraživači i donosioci odluka da se pridruže ovom zajedničkom naporu i da se obavežu na promjenu načina razmišljanja, kako bi kao struka odgovorili potrebama društva i države.
Organizacija Prvog sabora geodeta Srbije i Srpske bila je na visokom nivou a dogovoreno je da se sledeće godine sabor organizuje u Republici Srpskoj.
Sabor su organizovali Republički geodetski zavod, Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske, u saradnji sa Vojnogeografskim institutom „General Stevan Bošković,” Udruženjem geodetskih organizacija Srbije (UGOS) "GeoUdruženje," i Društvom geodetskih inženjera i geometara Republike Srpske.