28.11.2017.

Put ka rodnoj ravnopravnosti u vlasništvu nad zemljištem u Србији
Румјана Tončovska, FAO pri УН

Srbija je jedna od zemalja učesnica u regionalnoj inicijativi zapadnog Balkana, koja ima za cilj rešavanje izazova u vezi sa ženama vlasnicima zemljista u regionu. Nakon usvajanja Agende 2030, FAO i GIZ podržavaju zemlje u regionu u postizanju merljivog napretka Cilja održivog razvoja (COR) 5 o rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena. Konkretnije, zajednička inicijativa pruža tehničku podršku za praćenje indikatora 5.a.2 COR-a: „Procenat zemalja u kojima pravni okvir (kao i običajno pravo) garantuje ženama jednaka prava na vlasništvo i/ili kontrolu nad zemljištem“. FAO je nadležna agencija UN za ovaj indikator 5.a.2 i kao takva je odgovorna za razvoj metodologije, praćenje napretka i izveštavanje na globalnom nivou.
Pravni i politički okviri u zemljama učesnicama su prošli skrining nacionalnih pravnih eksperata uz pomoć Alata za procenu pravnih normi (Legal Assessment Tool – LAT) FAO-a za rodno ravnopravno vlasništvo nad zemljištem. Albanija i Srbija su bile prve zemlje u svetu u kojima je ovaj alat testiran. Metodologiju je usvojila Međuagencijska ekspertska grupa za indikatore ciljeva održivog razvoja (Inter-agency and Expert Group on Sustainable Development Goal Indicators (IAEG-SDGs)) na svom šestom sastanku koji je održan u Manami, Kraljevina Bahrein, od 11. do 14. novembra 2017. godine. Sve zemlje sveta će morati da otpočnu sa izveštavanjem o napretku.
Sve zemlje zapadnog balkana su ratifikovale Konvenciju o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) i zahvaljujući tekućim regionalnim razmenama koje su omogućili razvojni partneri, zapadni Balkan je preduzeo zakonodavnu akciju za jačanje rodne ravnopravnosti. Uprkos ovim dostignućima, stari običaji i tradicije i dalje favorizuju vlasništvo muškaraca nad nepokretnostima. Neki preostali jazovi u pravnom okviru su identifikovani i poslužili su kao osnova za namenske preporuke za rešavanje ovog problema, pri čemu je konačni cilj ispunjenje indikatora 5.a.2 za COR.
Naučene lekcije. Zakoni mogu da utiču na društvene norme i stavove, ali najčešće postoji potreba za mehanizmima implementacije kako bi se postigli rezultati rodne ravnopravnosti; razumevanje stavova muškaraca i žena i uloga ključnihaktera, kao što su pravni stručnjaci i kadrovi koji se bave upisom prava, u podršci rodnoj ravnopravnosti bi trebalo da oblikuju preporuke za buduće akcije; razmena dobrih praksi i iskustava među timovima zemalja je podstakla reformu u regionu i pokazala da je promena moguća, uprkos duboko ukorenjenim običajima i tradicijama.
FAO bi želeo da podstakne zemlje zapadnog Balkana da podele svoja iskustva, dobre prakse i priče o uspehu sa drugim zemljama iz različitih regiona.

Pogledajte više: Razumevanje lokalnih običaja u ispunjavanju Agende 2030

 
Srbija – profil zemlje – analiza pravnih normi o rodnim pitanjima vlasništva nad zemljištem:

Profil zemlje - nacrt

Srbija – alat za procenu pravnih normi:
 

Релевантне вести