Cene stanova u „starogradnji“ su, na nivou Srbije, porasle za 4,45% u odnosu na isti period prošle godine, dok je „novogradnja“, odnosno kupovina od investitora imala veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,10%.
Prodaja stanova u trećem tromesečju 2024. godine je već drugi kvartal u porastu. Tokom trećeg kvartala 2024. došlo je do povećanje potražnje za stanovima u Republici Srbiji, sa zabeleženih 11.473 ugovora o prometu stanova (odnosno, 16,8% više nego u istom periodu prošle godine), uz ukupnu vrednost od 1.014 miliona evra (31,3% više nego prošle godine).
U trećem tromesečju svi regioni u Srbiji su zabeležili godišnji rast u broju prodaja i vrednosti prometa na tržištu stanova. Najveći rast prodaje stanova od 22,6% ostvario je region Vojvodine sa rastom vrednosti prometa od 55,7% u trećem kvartalu 2024. godine. U Južnoj i Istočnoj Srbiji broj prodaja stanova porastao je za 19,34%, a vrednost kupoprodaja je veća za 65,95% u odnosu na isti period prošle godine. Region Šumadije i Zapadne Srbije takođe beleži rast, sa povećanjem prodaje stanova od 13,62% i vrednosti kupoprodaja za 44,82%. Slična situacija je i u regionu grada Beograda gde je zabeležen međugodišnji rast prodaje stanova od 13,91% dok je vrednost kupoprodaja porasla za 15,48%.
Kada je reč o cenama stanova, u odnosu na treći kvartal 2023. godine, cene su porasle u regionu Vojvodine za 4,70%, Gradu Beogradu 4,51%, Šumadije i Zapadne Srbije za 3,96%, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 6,73%.
Kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija je imala umeren i stabilan rast cena od početka 2024. godine. Prema dostupnim podacima Eurostata za drugo tromesečje 2024, veći broj država beleži oporavak i stabilizaciju na tržištu nepokretnosti, međutim i dalje postoji raznolikost u dinamici evropskog tržišta. Dok je u nekim zemljama zabeležen pad cena stambenih nekretnina, poput Luksemburga, Finske i Francuske, druge zemlje, kao što su Poljska, Bugarska, Litvanija i Hrvatska, beleže izrazito visok godišnji rast cena.
RGZ indeks je razvijen u skladu s međunarodnim metodološkim smernicama i obezebeđuje građanima i privredi da na jednostavan način, ažurno i besplatno prate kretanja na tržištu nepokretnosti.
Indeks cena stanova možete videti OVDE.