Geomagnetska merenja i aeronomija


U geomagnetizmu i aeronomiji izvode se sledeće usluge:

  • Geomagnetska, geoelektromagnetska i aeronomska merenja i ispitivanja;
  • Dnevne opservatorijske geomagnetske, geoelektrične i jonosferske varijacije (magnetogrami, magneto-telurogrami, jonogrami);
  • Elektromagnetska terenska merenja i ispitivanja;
  • Državni geomagnetski premer na sekularnim stanicama i tačkama prvog i drugog reda
  • Paleomagnetska laboratorijska i terenska merenja i ispitivanja;
  • Seizmomagnetska merenja i ispitivanja;
  • Baždarenje instrumenata i uređaja za geomagnetska i elektromagnetska merenja;
  • Geomagnetska merenja na aerodromu na kompenzacionom krugu
  • Geomagnetska merenja sa primenom u istraživanju ležišta mineralnih sirovina, arheologiji, ekologiji, pronalaženju neeksplodiranih ubojnih sredstava i drugo.

Geomagnetizam i aeronomija su navedeni kao jedna od delatnosti koje se izvode u Republičkom geodetskom zavodu.

U ZAKONU O DRŽAVNOM PREMERU I KATASTRU, Geomagnetizam i aeronomija su navedeni kao jedna od delatnosti koje se izvode u Republičkom geodetskom zavodu.

U Centru za geomagnetizam i aeronomiju "Milutin Milanković" izvode se i razvijaju metode opservatorijskih, laboratorijskih i terenskih merenja i ispitivanja.

Geomagnetizam i elektromagnetizam su naučne oblasti u kojima se primenom različitih metoda snimanja, registrovanja i merenja, proučavaju promene vektora magnetskog i elektromagnetskog polja Zemlje, u vremenskom domenu i u prostoru, odnosno na opservatorijama i referentnim stanicama, na mreži sekularnih stanica, tačaka i profila. Ima primenu u bezbednoj navigaciji i orijentaciji u prostoru.

Aeronomija je naučna oblast koja obuhvata različite metode snimanja, registrovanja i praćenje stanja, procesa i pojava, kao i proučavanje promena fizičkih parametara jonosfere i magnetosfere Zemlje. Ima primenu u održavanju telekomunikacionih veza.

Aktivnosti:

Na Geomagnetskoj opservatoriji Grocka – GMO (GCK) izvode se neprekidne sekundne registracije varijacija i apsolutna i bazna merenja komponenta geomagneskog polja. Od 2005. godine Geomagnetska opservatorija Grocka (GCK) je punopravni član INTERMAGNET-a (Mreže svetskih geomagnetskih opservatorija).

Sertifikat o članstvu sadrži ime, kod i adresu Opservatorije: Geomagnetska opservatorija Grocka (GCK), 11306 Grocka, Beograd, Republika Srbija

Na Opservatoriji za geoelektromagnetizam i aeronomiju izvode se opservatorijska i terenska geoelektrična i elektromagnetska merenja i ispitivanja. Na Jonosferskoj stanici primenom metode vertikalnog sondiranja (jonosonde DS-4D) izvode se digitalne registracije/snimanja jonosferskih parametara (registracije jonograma) i posmatranje promena magnetosferskih parametara (registracije sonograma).

Geomagnetski premer sadrži različite kategorije geomagnetskih merenja, posmatranje i proučavanje promena vektora geomagnetskog polja za određene epohe (odnosno godine) na celokupnoj državnoj teritoriji. Ima primenu u bezbednosti aviosaobraćaja.

Metoda geomagnetskog premera obuhvata trokomponentna apsolutna i bazna geomagnetska merenja, registracije dnevnih varijacija i periodična ponovljena geomagnetska merenja na sekularnim stanicama, referentnim tačkama i mreži geomagnetskih tačaka I i II reda.

Centar za geomagnetizam i aeronomiju "Milutin Milanković" je aktivni član asocijacije MagNete - Evropske asocijacije za periodična terenska geomagnetska merenja.

Seizmomagnetski premer se izvodi na mreži materijalizovanih tačaka, i na projektovanim profilima koji su raspoređeni u seizmički aktivnim područjima na državnoj teritoriji Republike Srbije. Geoelektromagnetski premer se izvodi na mreži mernih tačaka, stanica i profila koje su projektovane i raspoređene na državnoj teritoriji Republike Srbije.

Paleomagnetizam je metoda koja se bavi proučavanjem promene magnetskog polja Zemlje u prošlosti, globalnih i regionalnih geodinamičkih i geotektonskih procesa i objašnjavanja procesa koji uslovljavaju stvaranje magnetizacije kod stena. U Paleomagnetskoj laboratoriji Republičkog geodetskog zavoda vrše se paleomagnetska merenja na stenskim uzorcima koja obuhvataju niz postupaka kojima se definiše vektor karakteristične remanentne magnetizacije (paleodeklinacija, paleoinklinacija i paleointenzitet), kao i vrednosti magnetskih svojstava stena. Ovi podaci se koriste za potrebe osnovnih geoloških istraživanja i ima primenu u ekologiji.

Slika 1. Konfiguracija automatskog opservatorijskog sistema sa FGE trokomponentnim fluks-gejt magnetometrom i DIMARK akvizicionom jedinicom

Lokacija: Geomagnetska opservatorija Grocka (GCK)

Slika 2. Raspodela dnevnih vrednosti X, Y, Z, i F komponente geomagnetskog polja na Geomagnetskoj opservatoriji Grocka (GCK) u 2022. godini

Slika 3. Konfiguracija automatske DIGISONDE 4D koja je instalirana na Jonosferskoj stanici u Grockoj

Slika 4. Jonogram – registracija časovnih promena jonosferskih parametara Datum: 21. Maj 2021. godine; Lokacija: Jonosferska stanica u Grockoj

Slika 5. Geomagnetska karta raspodela vrednosti vertikalne komponente Z geomagnetskog polja na teritoriji Republike Srbije za epohu 2008,5 na sekularnim stanicama.

Osnovni dokumenti:

U ZAKONU O DRŽAVNOM PREMERU I KATASTRU, Geomagnetizam i aeronomija su navedeni kao jedna od delatnosti koje se izvode u Republičkom geodetskom zavodu.

U PRAVILNIKU O METODAMA RADA U OBLASTI GEOMAGNETIZMA I AERONOMIJE(„Službeni glasnik RS“, Br.17/2017) prikazane su opservatorijske metode merenja i ispitivanja.

Korisnici podataka:

Delatnosti i radovi u oblasti Geomagnetizma i aeronomije uvek su bili deo nacionalne strategije održivog razvoja. To su specifična i posebna opservatorijska neprekidna merenja i registracije promena geomagnetskog i geoelektromagnetskog polja, parametara magnetosfere i jonosfere Zemlje, a rezultate tih merenja koriste mnogobrojne državne institucije i organi.

Među najznačajnijim su Ministarstvo odbrane, Vojska Srbije, Vojno-Geografski Institut u Beogradu (VGI), Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo telekomunikacija, Ministarstvo za zaštitu životne sredine, Ministarstvo rudarstva i energetike, Univerzitet u Beogradu, Rudarsko Geološki fakultet u Beogradu, Mašinski fakultet u Beogradu, Prirodno-matematički fakultet u Beogradu, Institut za meteorologiju, Geografski fakultet u Beogradu, SANU-Geografski institut “Jovan Cvijić“ u Beogradu.

Pojedini državni sektori i resori koji se bave zaštitom životne sredine, upravljanjem rizicima, i elementarnim nepogodama (državne institucije, agencije, centri), nacionalne i međunarodne kompanije koje se bave istraživanjima ležišta mineralnih sirovina (Rio Tinto, Rio Sava, C.E.E.,), kao i nekoliko posebnih organizacija (HMZS-Hidro Meteorološki Zavod Srbije, SZS-Seizmološki zavod Srbije, GZS-Geološki zavod Srbije, Republički Zavod za zaštitu životne sredine, Agencija za zaštita životne sredine, Vazduhoplovne kompanije, Službe/agencije za kontrolu leta, itd.).