Katastar vodova jeste skup geoprostornih i drugih podataka o vodovima, stvarnim pravima na njima i imaocima stvarnih prava. Vodovi su nadzemni i podzemni vodovi sa pripadajućim uređajima i postrojenjima za vodovodnu, kanalizacionu i drenažnu, toplovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu, naftovodnu i gasovodnu mrežu, uključujući i zajedničke objekte vodova u kojima se nalazi više vrsta vodova. U pripadajuće uređaje i postrojenja spadaju uređaji koji su izgrađeni na vodovima, i koji omogućavaju funkcionisanje i celishodno korišćenje vodova, a ne mogu se odvojiti od voda bez uništenja ili značajnog oštećenja (potpuno inkorporisani delovi voda).
Katastar vodova predstavlja jedinstven sistem u svetu koji omogućava raspolagnje upisanim vodom (promet, upis založnog prava na vodu...).
Upis voda i prava na vodu u katastru vodova
Investitor, odnosno imalac prava na vodu dužan je da podnese zahtev za provođenje promene na vodu, najkasnije sedam dana pre početka izgradnje ili rekonstrukcije voda, odnosno u roku od sedam dana od dana uklanjanja ili prestanka korišćenja voda. Podzemni vodovi ne smeju se zatrpati pre nego što se izvrši geodetsko merenje i prikupljanje podataka o vodovima.
Zahtev se podnosi:
- putem eŠaltera preko geodetske organizacija koja je angažovana za izvođenje radova na terenu,
- po službenoj dužnosti kada elaborat geodetskih radova dostavlja nadležni organ
Dokumenta iz baze podataka katastra vodova su:
Način podnošenja zahteva stranke:
- preko profesionalnih korisnika
- direktno u odeljenju za katastar vodova u zakazanom terminu dobijenom putem elektronske pošte
Podaci o plaćanju taksi dobijaju se nakon podnetog zahteva
Na teritoriji Republike Srbije raspoređeno je 9 odeljenja za katastar vodova i to su: Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Pančevo, Kragujevac, Valjevo, Užice, Vranje i Niš. Odeljenja za katastar vodova su nadležna za više opština, podaci o teritorijalnoj nadležnosti su dostupni na https://www.rgz.gov.rs/usluge/katastar-vodova