Registar geografskih imena


GEOIMENIK

Registar geografskih imena je osnovni i javni registar o geografskim imenima naseljenih mesta i prostornih objekata sa podacima o njihovom geoprostornom položaju, klasifikaciji i ostalim atributima. Usklađen je sa rezolucijama koje se donose u okviru Grupe stručnjaka za geografska imena Ujedinjenih nacija (UNGEGN) i INSPIRE direktivom.

Registar geografskih imena je nacionalni registar toponima koji su u službenoj upotrebi u Republici Srbiji, kako na srpskom jeziku, tako i na jezicima nacionalnih manjina (za naseljena mesta u onim jedinicama lokalnih samouprava gde je to predviđeno zakonom). Kako je Registar geografskih imena referentna baza, sva fizička i pravna lica, prilikom korišćenju geografskih imena u službenim prepiskama i elektronskim i štampanim publikacijama koje sadrže imena prostornih objekata, dužna su da koriste upravo imena koja su navedena u Registru geografskih imena.

Registar geografskih imena sadrži sledeće podatke:

  • Imena prostornih objekata na srpskom jeziku
  • Tačne ispise i izgovore značajnijih toponima na šest službenih jezika Ujedinjenih nacija
  • Identifikatore koji jednoznačno određuju prostorni objekat radi povezivanja podataka u okviru Registra
  • Podatke o izvorima koji su korišćeni pri prikupljanju podataka
  • Opseg razmera u kojima se prikazuju pojedini toponimi
  • Ime administrativne jedinice na koje toponimi padaju u celosti
  • Geometriju prikaza za tačkaste, linijske i površinske objekte na koje se odnose geografska imena

Registar geografskih imena sadrži imena naseljenih mesta, administrativnih jedinica, zgrada, hidrografskih objekata, saobraćajnih objekata, reljefnih oblika, predela i poteza, objekata zemljišnog pokrivača, zaštićenih područja i ostalih prostornih objekata.

Kao izvor podataka pri izradi Registra geografskih imena korišćene su topografske karte u razmerama 1 : 25 000, 1 : 50 000, 1 : 100 000 i 1 : 200 000, Registar prostornih jedinica i drugi izvori.

Registar geografskih imena koristi Komisija za standardizaciju geografskih imena Vlade Republike Srbije pri procesu standardizacije toponima.

Podaci se čuvaju i održavaju u MS Access bazi podataka, ažuriranje se vrši u skladu sa potrebama, a podaci su raspoloživi za preuzimanje u *.txt i Shapefile formatima.

Svi subjekti u Republici Srbiji koji koriste geografska imena, moraju da koriste standardizovana geografska imena iz Registra geografskih imena.