PROJEKAT GLOBAL MAPPING​​​​​​​

Na konferenciji UN o razvoju i zaštiti životne sredine, održanoj 1992. godine, usvojena je Agenda 21, koja inicira aktivnosti namenjene rešavanju problema u oblasti životne sredine na globalnom nivou, sa ciljem pružanja podrške održivom ekonomskom razvoju. Agenda 21 jasno ukazuje na važnost geoprostornih informacija za razumevanje sadašnjeg stanja životne sredine i praćenja promena na globalnom nivou. Japansko Ministarstvo zemljišta, infrastrukture i saobraćaja, na osnovu Agende 21, zalaže se za koncept Global Map-a. Osnov ovog koncepta predstavlja razvoj geografskih informacija na globalnom nivou kroz međunarodnu saradnju.

Tematski skupovi podataka Global Map-a obezbediće podatke na celoj površini planete sa tačnošću 1 km. Svi skupovi podataka dostupni su u digitalnom obliku za jednostavno korišćenje, a njihov sadržaj odgovara standardnim kartama razmere 1 : 1 000 000.

Geografske skupove podataka čine sledeći tematski slojevi:

  1. Saobraćaj
  2. Granice
  3. Hidrografija
  4. Naselja
  5. Hipsografija
  6. Vegetacija
  7. Zemljišni pokrivač
  8. Korišćenje zemljišta

 

Trenutni planovi podrazumevaju ažuriranje podataka u intervalu od približno pet godina, radi kontinuiranog praćenja promena u životnoj sredini na globalnom nivou.

Uključivanje Srbije u projekat Global Mapping

U okviru realizacije projekta „Razvoj kapaciteta za izradu digitalne osnovne državne karte u Republici Srbiji“, koji je donatorski projekat Vlade Japana, i uz podršku Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) i japanskih eksperata, od 17. marta 2011. godine stvorili su se uslovi da Republički geodetski zavod učestvuje u realizaciji međunarodnog projekta Global Mapping. Ova informacija objavljena je u biltenu Međunarodnog upravnog odbora za globalno kartiranje (International Steering Committee for Global Mapping - ISCGM) br. 61 od 25. marta 2011.

Posle završenih obuka aktivnosti su nastavljene u RGZ-u te je izrađen i sloj Hipsografija, a već objavljeni slojevi su ažurirani.

Takođe, RGZ je u ime Srbije dao doprinos izradi globalnih slojeva GLCNMO2 (Zemljišni pokrivač) i PTC2 (Vegetacija).

Projekat Global Mapping je zatvoren u martu 2017. godine. Republički geodetski zavod je preuzeo podatke koji su kroz ovaj projekat bili na raspolaganju.


Vektorski slojevi Global Map-a Srbije