Digitalni model terena


Digitalni model terena (DMT) je matematički definisana kontinualna površ u digitalnom obliku koja u dovoljnoj meri predstavlja teren. DMT predstavlja standardan način za predstavljanje površi terena u digitalnom obliku i pružanja informacija o visini terena.

Digitalni model terena se može veoma jednostavno integrisati sa ostalim prostornim podacima u CAD ili GIS okruženju što omogućava njegovu široku primenu. Izuzetno je koristan kod svih vrsta prostornih analiza i kod izrade i realizacije projekata izgradnje različitih objekata na površi terena (analize dogledanja, 3D vizuelizacija, procena erozije, procena zemljanih radova, računanje kubatura i dr.).

DMT kojim raspolaže RGZ izrađuje se na osnovu podataka aerofotogrametrijskog i LiDAR snimanja.

DMT izrađen na osnovu podataka aerofotogrametrijskog snimanja predstavljen je visinskim tačkama određenim na pozicijama unapred zadatog grida (5m, 10m i 25m) i prelomnim linijama koje karakterišu visinsku strukturu površi od interesa i u kojima dolazi do promena u konfiguraciji ove površi. Na osnovu podataka aerofotogrametrijskog snimanja iz epohe 2011-2013 ažurira se DMT dobijen na osnovu podataka aerofotogrametrijskog snimanja 2007-2010.

Visokoprecizni DMT se izrađuje na osnovu podataka LiDAR snimanja i primarno se koristi za definisanje zona ugroženosti od poplava i planiranje aktivnosti na polju zaštite ugroženih zona, od strane nadležnih institucija na državnom i lokalnom nivou:

  • Na osnovu podataka LiDAR snimanja za plavno područje reke Tise (površine oko 2920 km2) izvršenog 2012.godine u okviru Projekta uspostavaljanja Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka i Centra za daljinsku detekciju Republike Srbije - IGIS Projekat, RGZ je izradio visoko precizni digitalni model terena grida 1m, srednje visinske tačnosti 0.07m. Parametri georeferenciranja visokopreciznog DMT-a za plavno područje reke Tise određeni su parametrima referentnog sistema u ravni projekcije za Republiku Srbiju (SRB_ETRS89/UTM), a visine su izražene u odnosu na zvanični kvazigeoid Republike Srbije kao vertikalnu referentnu površ.
  • Na osnovu podataka LiDAR snimanja za potrebe izrade DMT značajno poplavnih područja u Republici Srbiji koje je u toku, izrađuje se DMT visoke tačnosti koji će se koristiti za potrebe hidrauličkog modeliranja u procesu izrade karata ugroženosti i karata rizika od poplava i unapređenju sistema zaštite od poplava. Realizacija radova se izvodi u okviru Projekta „Flood risk maps developed for sub-basins and flood protection improved“ i finansira se iz predpristupnih fondova EU (IPA II 2014 – Sektor: životna sredina) i donacija. Područje projekta predstavlja 74 značajna poplavna područja ukupne površine od oko 9427km2.

Izdavanje podataka digitalnog modela terena je uređeno Zakonom o republičkim administrativnim taksama.

Zakon o republičkim administrativnim taksama koji sadrži usklađene dinarske iznose iz Tarife republičkih administrativnih taksi od 1. jula 2023. godine